Pirelli informuje o dwukrotnym wzroście popytu na opony Pirelli wyposażone w innowacyjną technologię PNCS. Odzwierciedla to wzrost o 100% liczby homologowanych opon wykorzystujących tę technologię, która pod koniec 2017 r. obejmowała 78, a obecnie już ponad 150 produktów. Technologia tworzona przez Pirelli jest dostępna w sprzedaży od 2013 roku i jest coraz częściej wybierana przez najbardziej znanych na świecie producentów samochodów z segmentów premium i prestiżowego (tzw. „supersamochody”) w celu zapewnienia większego komfortu podróży zarówno kierowcom, jak i pasażerom.
PNCS to skrót od Pirelli Noise Cancelling System (System Eliminowania Hałasu marki Pirelli). Technologia ta ma na celu zmniejszenie odczuwalnego niepożądanego dźwięku w kabinie auta, który jest wynikiem drgań powietrza znajdującego się wewnątrz pracującej opony. Dzięki temu rozwiązaniu firmy Pirelli, hałas ten może zostać zniwelowany nawet o 25%.
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego materiału absorbującego dźwięk, który jest umieszczany wewnątrz opony i pochłania drgania powietrza. Bez tego dodatku, wibracje powietrza są przenoszone przez obręcz i zawieszenie do wnętrza pojazdu i generują jednostajny szum. Wykonana ze specjalnej pianki „gąbka” składa się z otwartych komórek, które maksymalizują powierzchnię roboczą materiału oraz intensyfikują tłumienie wibracji zarazem redukując hałas.
Opony wyposażone w technologię PNCS można rozpoznać po specjalnym symbolu na ścianie bocznej, który jest umieszczany obok oznaczeń. Przedstawia on głośnik i przekreślone fale dźwiękowe. Przy wymianie opon, właściciele pojazdów wyposażonych w opony z technologią PNCS, powinni zawsze wybierać ogumienie homologowane pod daną markę producenta samochodu. Oczywiście, równie ważne jest właściwe dbanie o stan opon, gdzie regularna kontrola ciśnienia i utrzymywanie go na poziomie zgodnym z zaleceniami producenta, również przekłada się na ograniczenie hałasu.

Ilustracja: Pirelli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *